NewBikeDay by Smorawiński

NewBikeDay by Smorawiński

Ulica Kościelna na poznańskich Jeżycach stanowi ważne połączenie rowerowe tętniącej życiem dzielnicy z zielenią parków Sołacza. To właśnie tutaj, na styku dwóch dzielnic, w dawnym salonie samochodowym Adam i Wojtek Smorawińscy postanowili otworzyć sklep dla cyklistów New Bike Day, zapraszając do współpracy Pawła Garusa, Jerzego Woźniaka i Alicję Maculewicz z zespołu mode:lina.

Centralnym punktem sklepu jest kubik z ladą sprzedażową. Wykończony prostymi, białymi płytkami, mieści w sobie pomieszczenia socjalne i przymierzalnię oraz jest tłem dla dostępnych w sklepie akcesoriów do jazdy na rowerze. Uzupełniony o barowe siedziska i ekspres do kawy pełni funkcję miejsca spotkań. Kawiarniany klimat serca salonu przyciąga klientów do spędzania czasu w przyjaznej atmosferze i sprawia, że New Bike Day to nie tylko sklep, ale także nowe miejsce formowania kultury rowerowej na mapie Poznania.

Info

  • Projekt NewBikeDay by Smorawiński
  • Design Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Alicja Maculewicz
  • Zdjęcia Patryk Lewiński
  • Realizacja Listopad 2023
  • Lokalizacja ul. Kościelna 58, Poznań
  • Informacja Prasowa Pobierz materiały prasowe

Świat rowerowy połączony z automotive

Właściciele sklepu, sami pochodzący ze środowiska automotive, decydując się na nową inwestycję skupili się na wprowadzeniu do świata rowerowego nowej jakości. Adam Smorawiński podkreśla: “Chcieliśmy stworzyć miejsce, które odzwierciedli naszą pasję do rowerów oraz połączy świat motoryzacyjny i rowerowy, wprowadzając do nich nowe standardy jakości.”

W tym kontekście lokalizacja sklepu z towarzyszącym mu warsztatem w dawnym salonie samochodowym ma wymiar głęboko symboliczny.

Wybór tego miejsca wpłynął mocno na decyzje projektowe. Stary lokal, wyposażony w rampy do transportu aut, wymagał działań pozwalających na bezpieczne poruszanie się klientów po sklepie. Z tego powodu projektanci zdecydowali się na stworzenie układu funkcjonalnego w opraciu o plaformy ze sklejki, które miejscowo wyrównują poziom posadzek, jednocześnie stanowiąc atrakcyjną przestrzeń ekspozycyjną dla produktów. Inwestorzy od początku zwracali mocną uwagę na to, aby uniknąć efektu “przeładowania” spowodowanego typowym dla wielu sklepów rowerowych sposobem składowania produktów na małej powierzchni. W efekcie podesty wydzielają strefy poświęcone markom – rowerom miejskim, cargo, MTB, szosowym i gravelowym, składanym rowerom Brompton oraz rowerkom dziecięcym. Każda ma swój dedykowany mebel opracowany z dbałością o detale. Wykonane ze stali, sklejki oraz plastikowych skrzynek stojaki, przywołujące związaną z historią Jeżyc surowość przemysłowego designu zrównoważone są ciepłym klimatem drewna.

Decyzje projektowe połączone z historią miejsca

Odpowiadając na konieczność zmiany i dostosowywania asortymentu zaprojektowano także stalowe siatki i sklejkowe pegboardy, które pozwalają na swobodne kształtowanie ekspozycji mniejszych produktów. Całość uzupełnia charakterystyczny, nowoczesny branding w formie identyfikacji wizualnej i treści na wyświetlaczach, za który odpowiedzialna była firma Minima Advertising People.

Przestrzeń pomiędzy podestami została ukształtowana w formie trasy rowerowej obiegającej strefy produktowe, stając się tym samym “pasem testowym” dla klientów i miejscem do nagrywania materiałów promocyjnych. Pozostawione na widoku fragmenty starych ramp umożliwiają także robienie na nich prostych trików.

Trasa rowerowa obiegająca strefy produktowe

Chcesz powierzyć nam
swój projekt?

Napisz do nas

Kontakt

Nasz adres

ul. Zwierzyniecka 28D/2
60-814 Poznań